Rolnictwo ekologiczne

Jagody goji
Szczęśliwa jagoda...

Jagody goji
( Kolcowój szkarłatny, Lycium Eleagnus Barbarum, „Szczęśliwa jagoda” ).

Goja zajmuje istotne miejsce w tradycyjnej medycynie azjatyckiej dla niezliczonych pokoleń, tajemnice jego korzyści odżywczych pozostają sekretem dla większości świata.

Za panowania dynastii Tang ( ok. 800 r. n.e. ) wykopano studnię przy słynnej świątyni buddyjskiej, która była porośnięta krzakami goji. Przez wiele lat niezliczone ilości jagód spadały do studni. Pielgrzymi, którzy się tam modlili cieszyli się nadspodziewanie dobrym zdrowiem. Nawet w wieku osiemdziesięciu lat nie mieli ani siwych włosów, ani nie stracili jednego zęba. Działo się tak, gdyż pili wodę ze studni. Na podstawie tej legendy napisali poemat.

Jagody goji to owoce o dużej wartości odżywczej, gdyż zawierają dobroczynne składniki, minerały jak i makroelementy: izoleucynę, tryptofan, cynk, żelazo, miedź, wapń, german, selen, fosfor a także witaminy: B1, B2, B3 oraz E.

Z zawartością ponad 15% protein, 21 niezbędnych minerałów oraz 19 aminokwasów, jagody goji są super żywnością jedyną w swoim rodzaju. Są najbardziej obiecującym środkiem odżywczym wspierającym zdrowie, mającym potencjał zrewolucjonizować dietetykę, osiągnięcia sportowe oraz tradycyjną medycynę na przestrzeni 21 wieku.
Chińska literatura zielarska podkreśla szczególnie działanie jagód Lycium jako środka skutecznego w leczeniu patogenicznych stanów serca, wątroby, śledziony, płuc i nerek.

Zalecane w leczeniu reumatyzmu spowodowanego zimnym i wilgotnym klimatem.
Przy długotrwałym stosowaniu zapewnia:
- wzmocnienie stawów,
- wzmacnia system odpornościowy,
- wyszczupla,
- opóźnia procesy starzenia,
- poprawia również witalność,
- poprawia wzrok;

Współczesna medycyna zachwyca się szczególnie wysoką zawartością zeaksatyny - substancji występującej naturalnie w siatkówce oka, wpływającej pozytywnie na wzrok i pomagającej zmniejszyć ryzyko katarakty.
Owoce goji to podobno jeden z podstawowych elementów diety wielu gwiazd,
m.in.: Madonny, Micka Jaggera, Demi Moore, Kate Moss i Bookie Shieldsi jako środek upiększający i odmładzający.

- zawierają antynowotworowy antyoksydant Acai o działaniu antymutagennym,
- zmniejsza ryzyko zachorowań na różnorodne choroby,

Ze względu na wysoką zawartość witaminy C suszone owoce są propagowane na Zachodzie. Szacuje się, że w 100 gramach jagód jest aż 2500 mg, co stanowią goje na trzecim miejscu naturalnych źródeł tej witaminy na świecie,


- wzmacnia rozwój mięśni,
- reguluje pracę wątroby
- chroni serce
- korzystny wpływ na stan kości i stawów.

Zalecane jeść suszone owoce goji z umiarem – dzienna dawka 20-30 g goji ( mała garstka).

Wszystkie informacje dotyczące zdrowia prezentowane na portalu www.bioania.pl podawane są w celach informacyjnych i nie mogą być traktowane jako substytut konsultacji medycznej lub leczenia żadnej z chorób.